Menu

Nyt fra ABT-bestyrelsen

image
08. december 2018 kl. 11:16
2018 går på hæld, og I får derfor en aktuel status på aktiviteterne i AB Tårnby.

Sportsligt stillede klubben med i alt hele 44 hold i DBU’s turnering i efteråret. Klubbens bedste herrehold i danmarksserien fik en rigtig svær sæsonstart, men med en sejr i sidste runde kom vi væk fra sidstepladsen. Og vi håber og tror, at vi til foråret redder endnu en sæson i rækken. Vores bedste kvindehold var anderledes flyvende. De vandt rækken og rykkede op. I ungdomsrækkerne U13-U19 var der også to flotte rækkesejre – til førsteholdet i U14 piger og førsteholdet i U13 drenge, og i børnerækkerne havde vores hold fra U12 og ned mange gode og sjove timer på banerne. På ungdomsfronten har vi et rigtig godt samarbejde med naboklubberne i Dragør og Kastrup om talent-overbygningen Amager 27, som har hold i DBU’s eliterækker i U14, U15 og U17 for drenge. Og på børnefronten træner de største talenter fra AB Tårnby i U10-U12 rækkerne som noget nyt en gang om ugen med på DBU’s nye topcenter på Amager.

Som de fleste nok har bemærket, har Tutten på Gemmas Allé desværre været lukket siden sommerferien, da den hidtidige forpagter stoppede. Forpagtningen skal i kommunalt udbud, hvilket desværre er en længere proces, og det forventes først, at en ny forpagter kan være på plads 1. marts. Vi forsøger dog i bestyrelsen stadig at finde folk, som er interesseret i at holde Tutten åben i et eller andet omfang indtil da.

Vi holdt generalforsamling sidst i oktober, hvor vi fik to nye medlemmer af bestyrelsen. Birgitta Dobson, som har en datter på U14, og Søren Kudahl, hvis dreng også spiller U14. Birgittas primære arbejdsområde i bestyrelsen bliver at opruste pigeafdelingen, mens Søren primært vil arbejde med at styrke kommunikation via hjemmeside, Facebook-side og nyhedsbreve til medlemmerne.

Det er snart jul, og to ting må I gerne skrive bag øret i forbindelse med højtiden. Dels vil vi opfordre til, at I køber jeres juletræ hos Granfætter på Gyldenvang Allé 20, 2770 Kastrup, og husker at sige, at I er medlemmer af AB Tårnby. Granfætter giver nemlig 25 kroner til AB Tårnby pr. solgt juletræ til medlemmer af klubben. Julen betyder også den traditionsrige julebold den 24. december kl. 10 på anlægget på Gemmas Allé. Alle børn, forældre og trænere er meget velkomne til at spille med og få en hyggelig formiddag sammen.

I de seneste år har bestyrelsen kæmpet hårdt for at få genoprettet økonomien i AB Tårnby. Og vi er stolte af at kunne sige, at den mission i første omgang er fuldført. Men desværre er der sorte skyer i horisonten, fordi Tårnby Kommune lægger op til at revidere systemet for tilskud til foreninger i kommunen på en måde, hvor AB Tårnby fra 2020 vil miste cirka 400.000 kroner om året, hvilket er mere end en sjettedel af vores indtægter og vil ramme klubben hårdt. Vi håber derfor meget, at kommunalbestyrelsen ændrer holdning.

Efter den noget nedslående nyhed må vi hellere slutte med en mere festlig melding. I 2019 er det nemlig 10 år siden, at AB 70 og Tårnby Boldklub fusionerede til AB Tårnby, og det skal naturligvis fejres. Derfor kan I allerede nu sætte kryds i kalenderen den 15. juni 2019, hvor vi fejrer jubilæet. Det bliver en festlig dag for både børn og voksne medlemmer. Mere information følger i det nye år.

Vi vil fremover tilstræbe at lægge denne form for nyheder fra bestyrelsen ud cirka hver tredje måned. Derudover kan I finde nyt fra klubben på hjemmesiden eller vores Facebook-side, som I forhåbentlig allerede følger. Og husk, at I altid er velkomne til at henvende jer på kontor@abtaarnby.dk, hvis I har spørgsmål, gode idéer eller har lyst til at bidrage til det frivillige arbejde i klubben. Aktuelt står vi for eksempel og mangler en webredaktør, som kan hjælpe med at holde indholdet på vores hjemmeside ajour.

Glædelig jul og godt nytår ønskes på vegne af bestyrelsen i AB Tårnby

Formand Mical Ambæk